• 2016SheerTalentMonterrey-1

2016/17 Tour

 

Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Cancún International Convention Center 
Boulevard Kukulcan KM. 9 1er Piso
Zona Hotelera C.P. 77500
Cancún, Quintana Roo, México
Mexico: +(52) (998) 881 0400
US: 1-866-891-7773
Cancún Center, Conventions and Exhibitions
Boulevard Kukulcan KM. 9 1er Piso
Zona Hotelera C.P. 77500
Cancún, Quintana Roo, México
Mexico: +(52) (998) 881 0400
US: 1-866-891-7773
Aloft Cancun
Boulevard Kukulcan KM 9,
MZ 48 L-8-1, Zona Hotelera

Cancun, Quintana Roo, 77500, Mexico
Reservaciones MX: Rodrigo Castilla
+52 (998) 848 9913
+52 (998) 848-9900, Ext. 213,
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Room Rate (Mexican Peso):
$2,009.- Single
$2,785.- Double
$3,202.- Triple
Reservations Deadline: February 3, 2017
Group Code: SHEER TALENT
Complimentary Breakfast
*Room rates not guaranteed if booked
after deadline.

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Daniel Catanach	
Contemporary/Jazz Justin Quandt
Tap: Jodeci Milhouse
Hip Hop: Aurelia Michael
*Faculty is subject to charge without notice.
Friday March 3 - Sunday March 5 
Friday Workshops: 2:00 PM - 8:00 PM
Saturday Competition: 10:00 AM - 7:30 PM
Sunday Workshops: 8:00 AM - 3:00 PM
*Times are Approximate
Visit www.sheertalentltd.mx to register  

 

 

Welcome
City Search
Fees and Guidelines
Thank you for your interest in the March  
3-5, 2017 regional event in Cancun, MX.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.
Activities
Entertainment

Information
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty

 
View Fees 
View Guidelines


 

 

Photos and Videos
Results
Location
Photos and videos will be for sale at the event.







 
View results below.

 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THE KING AND I" ANA LORENZA BLANCO CHASSE BALLET
2 "OTEA TIAMARAA" MIRANDA SAENZ ACADEMIA DANSER
3 "LOVE JAZZ" SOFIA KOH PORTE STUDIO
4 "PIDE UN DESEO" SILVANA CHIAPAS ACADEMIA DE DANZA EDUANU
5 "UN DIA DE VIAJE" SOFIA KOH PORTE STUDIO
SMALL WONDERS | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "PARTY CLOWN" ANDREA LOPEZ CHASSE BALLET
    ANA BLANCO  
2 "QUE RICO MAMBO" JIMENA MARCIN PORTE STUDIO
    ISABELLA ALCOCER  
3 "CHEERLEADERS" JIMENA DIAZ RELEVE DANCE STUDIO
    ELENA DIAZ  
4 "MOM" ISABELLA CUELLAR DANCELIFE ACADEMY
    LUZ ZAMORA  
5 "YOU CAN BE FRIEND OF A MONSTER" KARLA CUEVAS VI DANCE STUDIO
    MA.DEL CARMAN FARIAS  
SMALL WONDERS | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LITTLE MERMAIDS" IVETTE BAKLE VI DANCE STUDIO
    DANNA CUEVAS  
    VALERIA SUAREZ  
2 "TELEPHONE" ISABELLA PEREZ VI DANCE STUDIO
    DIANA GARCIA  
    DAIRA CHAVEZ  
SMALL WONDERS | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ALTO Y SIGA"   ACADEMIA DE DANZA EDUANU
2 "THE NEW CINDERELLA"   VI DANCE STUDIO
JUNIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ALICE" NEYDI VALLADO ACADEMIA DANZART
2 "MAMBO NUMBER FIVE" BRIANNA GUILLERMO ANUENUE
3 "FLASH DANCE" VALERIA VALLADO GABY PINZON DANCE STUDIO
4 "IF ONLY" AMANDA FIGUEROA VI DANCE STUDIO
5 "MAYAN DANCE" SOFIA CASTRO ESTUDIO DE DANZA LYDA BUDIP
JUNIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "2 POOR KIDS" AMANDA FIGUEROA VI DANCE STUDIO
    NATALIA GARCIA  
2 "BOOGIE WONDERLAND" LESLI VALLEJO ANUENUE
    KARLA DZIB  
3 "DANCE LIKE YO DADDY" KAROL DAVILA DANCELIFE ACADEMY
    JIMENA NARVAEZ  
4 "ROCK AROUND THE CLOCK" DANIELA GUERRA WESTERN INTERNATIONAL DANCE STUDIO
    VALERIA YANG  
JUNIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DANCE POP" LESLI VALLEJO ANUENUE
    JIMENA VIVAS  
    VALENTINA CASTILLO  
PRE-TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DROP THE MAMBO" VALENTINA PEREZ ANUENUE
2 (TIE) "SAX" ANDREIA SALINAS GABY PINZON DANCE STUDIO
2 (TIE) "VELVET GIRL" LIZZIE ESCAMILLA DAR DANZA DE ALTO RENDIMIENTO
3 "SAKURA" LIZZIE ESCAMILLA DAR DANZA DE ALTO RENDIMIENTO
4 "CASTILLOS DE HIELO" PALOMA ZARZOSA CHASSE BALLET
5 "MORFOS" MA.XIMENA CERVERA ACADEMIA DANZART
PRE-TEEN |DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "PURE LOVE" AMANDA FIGUEROA VI DANCE STUDIO
    MARIANA HIGAREDA  
2 "BURN BREAK" FRIDA ZAMARRIPA DANCELIFE ACADEMY
    MIRANDA GONZALEZ  
3 "POLICE AND THIEF" MICHELLE CUELLAR DANCELIFE ACADEMY
    ARIADNA MESTA  
PRE-TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BORN TO HAND JIVE" LUZ MARIEL SOSA ANUENUE
    DARLA VIVAS  
    CRISTEL REYES  
2 "ARABIAN" AIDA CRIOLLO ANUENUE
    LUZ MARIEL SOSA  
    KAMILA TEJERO  
3 "UN POQUITO DE AZUCAR" ALBA PECH ACADEMIA DANZART
    CAMILA PACHECO  
    LAURA MARTINEZ  
4 "READY FOR THE WAR" SOFIA GALVEZ VI DANCE STUDIO
    SOFIA HIGAREDA  
    ARELI FIGUEROA  
5 "BACK SCHOOL" ARIADNA MESTA DANCELIFE ACADEMY
    MICHELLE CUELLAR  
    FRIDA ZAMARRIPA  
PRE-TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "AFFECTED"   GABY PINZON DANCE STUDIO
2 "ANGELES Y DEMONIOS"   GABY PINZON DANCE STUDIO
3 "DOLLS DREAMS"   ACADEMIA DE DANZA ANA PAVLOVA
4 "SHAKE IT OUT"   CHASSE BALLET
5 "DESPERTAR"   CHASSE BALLET
TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "VARIACION DE PAQUITA" ARANZA SAURI ACADEMIA DE DANZA EDUANU
2 "VIVA LA VIDA" DANNA SANDOVAL ACADEMIA DE DANZA EDUANU
3 "GRAVITY" ALEXANDRA CARRILLO GABY PINZON DANCE STUDIO
4 "DON'T LET GO" DIANELA VALLADO ACADEMIA DANZART
5 "DON'T WORRY CHILD" LESLIE FLORES GABY PINZON DANCE STUDIO
TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CANNIBAL" SAMANTHA RAMOS DANCELIFE ACADEMY
    NATALIA CORTES  
2 "LOVE" ANDREA PALOMO WESTERN INTERNATIONAL DANCE STUDIO
    KRISTEL MURILLO  
3 "AMOR GITANO" ANDREA PALOMO WESTERN INTERNATIONAL DANCE STUDIO
    KRISTEL MURILLO  
TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LIBERTANGO"   ESTUDIO DE DANZA LYDA BUDIP
2 "ME TOO"   VI DANCE STUDIO
3 "BOHEMIAN RHAPSODY"   PORTE STUDIO
4 "I FEEL YOU"   ACADEMIA DE DANZA EDUANU
5 "SAKURA"   ACADEMIA DE DANZA ANA PAVLOVA
SENIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GROW TIL TALL" ABRIL VALLADO ACADEMIA DANZART
2 "WARRIOR" RAQUEL CHAVEZ PORTE STUDIO
3 "ADRENALINA" OCTAVIO BRITO ACADEMIA DE DANZA EDUANU
4 "OTEA AMUI" REGINA GONZALEZ ACADEMIA DANSER
5 "SALSA RICO" JUAN CARLOS CIME DAR DANZA DE ALTO RENDIMIENTO
SENIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GIVE US A LITTLE LOVE" BERENICE CEJA VI DANCE STUDIO
    CATHERINE PEREZ  
2 "IN THIS SHIRT" BRANDON ARROYO BALLET CISNE BLANCO DANCE COMP
    KIARA ABANDO  
SENIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "FROZEN" BERENICE CEJA VI DANCE STUDIO
    MARIANA HIGAREDA  
    CATHERINE PEREZ  
SENIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THAT MAN!"   BALLET CISNE BLANCO DANCE COMP
ADULT |SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "I JUST WANTED A GOOD FATHER" BERENICE CEJA VI DANCE STUDIO
SEMI-PROFESSIONAL|TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LLORAR" PAOLA NOVELO RELEVE DANCE STUDIO
    LIZMAR VILLAJUANA  
    MAGALY GONGORA  
12 AND UNDER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CAVERNICAN"   ACADEMIA DE DANZA EDUANU
13 AND OVER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ARACNE"   ACADEMIA DE DANZA ANA PAVLOVA
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GROW TIL TALL" ABRIL VALLADO ACADEMIA DANZART
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "AFFECTED"   GABY PINZON DANCE STUDIO


Download PDF




Download PDF
 

 

 

Comodo SSL