• 2016SheerTalentMonterrey-1

2016/17 Tour

 

Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Mansfield Center for the Performing Arts
2 Park Dr South
Great Falls, MT 59401
406-455-8510


 
Mansfield Center for the Performing Arts
2 Park Dr South
Great Falls, MT 59401
406-455-8510


 
Best Western Plus Heritage Inn 
1700 Fox Farm Road
Great Falls, MT 59404
406-761-1900
Room Rate: $99.00 Single
Hotel Reservations Deadline: February 17, 2017
*Room rates not guaranteed if booked
after deadline.

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Charmaine Hunter 
Contemporary/Jazz: Justin Quandt
Tap: Ali Rosenstein
Hip Hop: TJ Yale
*Faculty is subject to change without notice.



Saturday March 11 - Sunday March 12 
Saturday Competition: 9:00 am - 8:30 pm
Sunday Workshops: 9:00 am - 2:30 pm
*Times are Approximate






Please Log in at the Registration Center to start 
your Registration. If you are a new user, please 
first create a studio profile, so you can be 
approved. Make sure to enter all competition 
entries as well as workshop participants; and
to click Pay by Check or Pay by Credit Card,
to complete your registration.
Any changes to your online registration must be 
done at least 14 days before the event.

 

Welcome
City Search
Fees and Guidelines
Thank you for your interest in the March 
11-12, 2017 regional event in Great Falls, MT.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.


Entertainment
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty

 
View Fees by logging into your account.
View Guidelines



 

 

Photos and Videos
Results
Location
Photos and videos will be for sale at the event 
by Gary Antle Productions.







 
Results will be posted after completed event.







 

 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TANGOS TRIANA" IRIS MOORE MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
2 "ROTTEN TO THE CORE" DELANEY LAUTENSCHLAGER ILLUSION DANCE COMPANY
SMALL WONDERS | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THAT LOVE" CIARA FLAHERTY MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    KAITLYN WENDELL  
2 "JUNGLE BEAT" CLAIRE QUINN MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    BAILEY LAMELIN  
SMALL WONDERS | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GIRLS WILL BE GIRLS" ISABELLA RAMOS IMAGE DANCING
    KELEE COLE  
    CHARLEY TROYER  
SMALL WONDERS | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MOVE YOUR FEET"   SOLE DANCE ACADEMY
2 "WELCOME TO RIO"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
JUNIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GOOD BYE YELLOW BRICK ROAD" JULIA KUNAU DANCE SYNDICATE
2 "BALLERINA BEAUTY" STELLA JOHNSON QUEEN CITY BALLET
3 "TURKISH WALTZ" LUCIA QUARLES QUEEN CITY BALLET
4 "MAGICAL MEMORIES" SKYLEE DENNEY QUEEN CITY BALLET
5 "LITTLE CUPID" VICTORIA SHKURIGIN QUEEN CITY BALLET
JUNIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "YOUNG MONEY" MEKDELAWIT MORRIS IMAGE DANCING
    GABRIELLA RAMOS  
2 "THIS GIRL" EMERSON GETZ LEADER SCHOOL OF DANCE
    HALLE HORTON  
3 "SHELL SHOCKED" KAYLEE HILL MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    SHEYLA MARQUIS  
4 "AMERICA'S SWEETHEART" BROOKLYN GRIFFIN MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    IRIS MOORE  
5 "ME TOO" PAIGE MACKENSTADT ILLUSION DANCE COMPANY
    PAYTON JURASEK  
JUNIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "RIVERBOAT DAYS"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
2 "PLANET EARTH"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
3 "AFRICAN AIR"   IMAGE DANCING
4 "AIN'T BEEN DONE"   ILLUSION DANCE COMPANY
JUNIOR |LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "JOURNEY FROM ALEPPO"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
PRE-TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DREAMS" KYLAN WAGNER TIFFANY WAGNER/SASHA KOZAK
2 "STORM" KYLAN WAGNER TIFFANY WAGNER/ANDREW PRASHAD
3 "SAY YOU WON'T LET GO" KYLAN WAGNER TIFFANY WAGNER/TIFFANY WAGNER
4 "PAQUITA VARIATION 5" CAMPBELL NEIBAUER QUEEN CITY BALLET
5 "LA FILLE MAL GARDEE" ELSIE AMBROSE QUEEN CITY BALLET
PRE-TEEN |DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "PUSS N' BOOTS" KATYA SHKURIGIN QUEEN CITY BALLET
    KADEN PFISTER  
2 "BURN" IAN JOHNSON IMAGE DANCING
    KAMRYN REDMOND  
3 "ANYTHING YOU CAN DO" ZOWIE COOK LIVE 2 DANCE STUDIO
    SADIE SANGRAY  
PRE-TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WITCH DOCTOR" JAZMYNN ENRIQUEZ SOLE DANCE ACADEMY
    MADI HEWITT  
    JEWLIA ARCHEY  
2 "MY BOYFRIENDS BACK" MADISYN PETERS SOLE DANCE ACADEMY
    JAZMYNN ENRIQUEZ  
    RYANN BICKLE  
3 "DOO WOP GIRLS" HAILEY HERDA MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    HARPER GARDNER  
    MADELINE BRUNSMA  
PRE-TEEN |GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MONSTERS"   SOLE DANCE ACADEMY
2 "AIN'T NO SUNSHINE"   DANCE SYNDICATE
3 "BURN IT UP"   DANCE SYNDICATE
TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WALPURGISNACHT" AUBREY BODE QUEEN CITY BALLET
2 "GRAND PAS CLASSIQUE" ZOE BROWN QUEEN CITY BALLET
3 "THE AFTERNOON" AUBREY BODE QUEEN CITY BALLET
4 "NIKYIA" ELINOR GOEHRING QUEEN CITY BALLET
5 "AMELIE WALTZ" CAITLIN MATTHEWS QUEEN CITY BALLET
TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LES SLYPHIDES PAS DE DEUX" JOSH FISK QUEEN CITY BALLET
    ZOE BROWN  
2 "MOSES SUPPOSES" BROOKLYN MABERRY MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    MADELINE BRUNSMA  
3 "FLAMES OF PARIS PAS DE DEUX" KAITLYN RUCH QUEEN CITY BALLET
    SAM SLUTZ  
4 "FREAK SHOW" CAMILEE BOLAND SOLE DANCE ACADEMY
    ISABELLA PINOCCI  
5 "YOUNG AND BEAUTIFUL" DESTINY BUCHANAN ILLUSION DANCE COMPANY
    DEVANI GUMENBERG  
TEEN | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GRIND" BROOKLYN MABERRY MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
    IZAYAH BROWN  
    SHAYLA DECK  
2 "BURNIN UP" SYDNIE GARTEN ILLUSION DANCE COMPANY
    QUINCY SCHMECHEL  
    JILLIAN PAINTER  
TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LA BAYADERE SCARF DANCE" 6 Students QUEEN CITY BALLET
2 "DEMONS" 9 Students QUEEN CITY BALLET
3 "RUN BOY RUN" 4 Students SOLE DANCE ACADEMY
4 "PULL UP" 9 Students IMAGE DANCING
5 "RISE" 4 Students IMAGE DANCING
TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "RUNNING BEHIND" 11 Students SOLE DANCE ACADEMY
SENIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WHEREVER YOU WILL GO" ISABELLE NEWMAN SOLE DANCE ACADEMY
2 "ATLAS" DARIAN D'ANTUONO SOLE DANCE ACADEMY
3 "GISELLE" NIEVALINDA STRONG QUEEN CITY BALLET
4 "IRRELEVANT" SAMANTHA OLSON SOLE DANCE ACADEMY
5 "GOD ONLY KNOWS" SARAH FABER SOLE DANCE ACADEMY
SENIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WARRIOR" ANDREA NEWBROUGH SOLE DANCE ACADEMY
    ISABELLE NEWMAN  
2 "SATURDAY IN THE PARK" SAMANTHA OLSON SOLE DANCE ACADEMY
    ASHWIN GEBHARDT-JONES  
3 "CRY ME" ANDREW BUGNI IMAGE DANCING
    SIERRA HAMMOND  
SENIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "SLEEPING BEAUTY JEWELS" ELAINA KOPUCUK QUEEN CITY BALLET
    HALEY WRIGHT  
    NIEVALINDA STRONG  
2 "COUNT ON ME" MCKENNA BROWN SOLE DANCE ACADEMY
    ISABELLE NEWMAN  
    ASHWIN GEBHARDT-JONES  
3 "TO BUILD A HOME" MCKENNA BROWN SOLE DANCE ACADEMY
    ISABELLE NEWMAN  
    CAMRYN RHODES  
SENIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WAY DOWN"   SOLE DANCE ACADEMY
2 "THESE 4 WALLS"   SOLE DANCE ACADEMY
3 "APPLAUSE"   IMAGE DANCING
4 "DREAM ON"   DANCE SYNDICATE
SENIOR | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BOOM BOX"   SOLE DANCE ACADEMY
12 AND UNDER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "RICH MAN'S FRUG"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
2 "SWAN LAKE SPANISH"   QUEEN CITY BALLET
3 "MOVE YOUR FEET"   SOLE DANCE ACADEMY
4 "WELCOME TO RIO"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
5 "SCENE OF SWAN LAKE"   MISS LINDA'S SCHOOL OF DANCE
13 AND OVER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "HOTLANTIC"   SOLE DANCE ACADEMY
2 "ABC's"   SOLE DANCE ACADEMY
SEMI-PROFESSIONAL | PRODUCTION
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "EARTH"   DANCE SYNDICATE
2 "HOT CHOCOLATE"   DANCE SYNDICATE
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WALPURGISNACHT" AUBREY BODE QUEEN CITY BALLET
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "HOTLANTIC"   SOLE DANCE ACADEMY


Download PDF




Download PDF
 

 

 

Comodo SSL