• 2016SheerTalentMonterrey-1

2016/17 Tour


Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Sacramento Memorial Auditorium
1515 J Street
Sacramento, CA 95814
916-808-5291
Sacramento Convention Center
1400 J Street, 2nd Floor, Rooms 202-204
Sacramento, CA 95814
916-808-5291
TBA

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Dempsey Ward 
Contemporary/Jazz: Janelle Jaehn
Tap: TJ Yale
Hip Hop: Aurelia Michael
*Faculty is subject to change without notice.
Saturday April 1 - Sunday April 2 
Saturday Competition: 9:00 am - 8:30 pm
Sunday Workshops: 9:00 am - 2:30 pm
*Times are Approximate





Please Log in at the registration Center to start 
your Registration. If you are a new user, please
first create a studio profile, so you can be
approved. Make sure to enter all competition
entries as well as workshop participants; and
to click Pay by Check or Pay by Credit Card,
to complete your registration.
Any changes to your online registration must be
done at least 14 days before the event.

 

Welcome
City Search
Fees and Guidelines 
Thank you for your interest in the
regional event on April 1-2, 2017
in Sacramento, CA.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.
Entertainment
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty

 
View Fees by logging into your account.
View Guidelines


 

 

Photos and Videos
Results
Location
Photos and videos will be for sale at the event 
by Gary Antle Productions.







 
View results below.







 

 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "REVERIE" AVA NAVARRO LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "BRAVE" ANNABELLE COLBY KM DANCE ARTS
3 "NAUGHTY" EMMA LIPPMAN LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "SHAKE THE ROOM" KATIE KNOX KM DANCE ARTS
SMALL WONDERS | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "SURVIVORS" KATIE KNOX KM DANCE ARTS
    ADDLSYN NIELSON  
SMALL WONDERS | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "EVERYTHING AT ONCE"   LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "DANCE APOCALYPTIC"   ELEVATE DANCE CENTER
SMALL WONDERS | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 (TIE) "WHEN I GROW UP"   LOFT DANCE THEATER ARTS
1 (TIE) "AIN'T NOBODY HERE BUT US CHICKENS"   LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "AMAYZING MAYZIE"   KM DANCE ARTS
JUNIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DARK DAYS" CHARLIE KAUTZER NOR CAL DANCE ARTS
2 (TIE) "FATHERS AND DAUGHTERS" MADDISON BRIS LOFT DANCE THEATER ARTS
2 (TIE) "IF YOU'RE OUT THERE" KADEN CONSTANTINO LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "SING SING SING" ANNA CHILTON LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "CLICK CLICK BOOM" SOPHIE LIPPERT LOFT DANCE THEATER ARTS
5 "THAT'S MY GIRL" BRIANNY BARAJAS KM DANCE ARTS
JUNIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LET THE RIVER IN" KADEN CONSTANTINO LOFT DANCE THEATER ARTS
    ZAYNAH GARCIA  
2 "STRUT" JESSICA SAAKIAN KM DANCE ARTS
    ANGELA BELLAMY  
3 "RACE YOU" MASON CRAWFORD LOFT DANCE THEATER ARTS
    GRACE FREDERITO  
4 "ON YOUR SIDE" ALLY BAUGH LOFT DANCE THEATER ARTS
    MEREDITH BLOCH  
JUNIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LOCK SHOCK & BARRELL" TRENT GOWER LOFT DANCE THEATER ARTS
    MAGGIE GRIMES  
    CHARLIE WILSON  
2 "GIRLS NIGHT OUT" LAUREN RODRIGUEZ TRINITY DANCE CENTER
    HAILEY KOLDING  
    JAILEE JACOB  
JUNIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "PINK RIBBONS"   LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "VERUCA SALT"   LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "WEIRD PEOPLE"   ELEVATE DANCE CENTER
4 "WE CAN DO IT"   LOFT DANCE THEATER ARTS
5 "SING"   KM DANCE ARTS
JUNIOR | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THE WELL"   KM DANCE ARTS
2 "EYES OF A CHILD"   LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "DANCE LIKE YO DADDY"   KM DANCE ARTS
4 "CHATTANOOGA CHOO CHOO"   LOFT DANCE THEATER ARTS
PRE-TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ANGELS" LETICIA GUARJARDO KM DANCE ARTS
2 "SILENCE" MAYA CONKEY LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "LANDSLIDE" GRACE CLEMENTS LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "TO BE A BETTER PERSON" TAHLIA DESCALLAR LOFT DANCE THEATER ARTS
5 "I CAN DO THAT" CHRISTIAN CABRAL KM DANCE ARTS
PRE-TEEN |DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CANDYMAN" JESSICA VALINE ACADEMY OF DANSE
    BELLA BREGANTE- KENNEDY  
2 "HOLLYWOOD" CHARLOTTE HOWARD LOFT DANCE THEATER ARTS
    CIENNA SIGSTAD  
3 "FEELIN' GOOD" ROBYN CRANE ELEVATE DANCE CENTER
    MADISON CANO  
4 "CANDYMAN" BELLA BREGENTE TRINITY DANCE CENTER
    JESSICA VALINE  
PRE-TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TRAIL OF TEARS" GRACE CLEMENTS LOFT DANCE THEATER ARTS
    SHAYLA DOTSON  
    MALIA MILES  
2 "BROTHER" AMY VAUGHN ELEVATE DANCE CENTER
    CAYLEE SMITH  
    KEIRA MANOR  
3 "LIGHT UP THE SKY" EVELYN BOYD FUSION DANCE
    PAIGE FALCA  
    MADDIE MCCLINTIC  
PRE-TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DOWNTOWN"   KM DANCE ARTS
2 "GROWN"   ELEVATE DANCE CENTER
3 "THE MIDDLE"   LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "DIAMONS"   LOFT DANCE THEATER ARTS
PRE-TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CAROUSEL"   KM DANCE ARTS
2 "WHIPPED INTO SHAPE"   KM DANCE ARTS
3 "WALK LIKE AN EGYPTIAN"   KM DANCE ARTS
4 "SALUTE"   FUSION DANCE
TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LIFE OF THE PARTY" MARINA HUNTCHINSON KM DANCE ARTS
2 "EVERYTHING IS LOST" MARINA HUTCHINSON KM DANCE ARTS
3 "PARTICLES" KARLE BRUESEWITZ LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "THROUGH MY EYES" MACY WAYNE DREAMWEAVER DANCE THEATRE
5 "AT THE ZOO" ALEXANDRA GILMORE KM DANCE ARTS
TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "YIN YANG" GRACE CONSTANTINO LOFT DANCE THEATER ARTS
    AVERY HURLEY  
2 "TEACH ME HOW TO SHIMMY" ALEXANDRA GILMORE KM DANCE ARTS
    RYAN CLARK  
3 "DIE TRYING" EMILY BUCHER ANDERSON STEP IT UP
    JARRETT HERR  
TEEN | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GIRLS" ALEX WALDER ACADEMY OF DANSE
    JULIA VALINE  
    LOURDES FUENTES  
2 "BANG BANG" FAITH BERGER ACADEMY OF DANSE
    ALEX WALDER  
    JESSICA VALINE  
TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 (TIE) "SAY GOODBYE"   LOFT DANCE THEATER ARTS
1 (TIE) "CAGE OF BONES"   LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "AHA!"   ELEVATE DANCE CENTER
3 "MY BOYFRIENDS BACK"   ACADEMY OF DANSE
4 "TESSELLATE"   ACADEMY OF DANSE
5 "SOUND OF SILENCE"   ACADEMY OF DANSE
TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "JUST LIKE FIRE"   ACADEMY OF DANSE
2 "I FOUND"   LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "CHASING CARS"   ACADEMY OF DANSE
4 "ME TOO"   KM DANCE ARTS
5 "VIBES"   ACADEMY OF DANSE
SENIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "STARS" CORINNE UNDERCOFFER LOFT DANCE THEATER ARTS
2 "LET YOURSELF GO" NICOLES POTTS KM DANCE ARTS
3 "TRUE LOVE WAITS" KAITLYN SMITH LOFT DANCE THEATER ARTS
4 "NATIONAL PASTIME" MADISON BENSON KM DANCE ARTS
5 "CLOSEST I GET" JADE SAKELARIS LOFT DANCE THEATER ARTS
SENIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BLONDES" MADISON BENSON KM DANCE ARTS
    MADISYN WHITAKER  
    ANGELA STEARN  
2 "THE LINE" NICLOE POTTS KM DANCE ARTS
    MARINA HUTCHINSON  
    CLAIRE LONG  
SENIOR |GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CAGED"   KM DANCE ARTS
SENIOR |LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIME WARP"   KM DANCE ARTS
13 AND OVERR | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MAGIC"   KM DANCE ARTS
2 "THE FARMER AND THE COWMAN"   LOFT DANCE THEATER ARTS
3 "1930's SOCIAL CLUB"   ACADEMY OF DANSE
4 "SWING BREAK"   ELEVATE DANCE CENTER
5 "BRAND NEW"   ELEVATE DANCE CENTER
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "STARS" CORINNE UNDERCOFFER LOFT DANCE THEATER ARTS
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MAGIC"   KM DANCE ARTS


Download PDF




Download PDF
 
Comodo SSL