• 2016SheerTalentMonterrey-1

2016/17 Tour

Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Crowne Plaza Stamford
2701 Summer Street
Stamford, CT 06905
877-604-6072 or 203-359-1300


 
Crowne Plaza Stamford
2701 Summer Street
Stamford, CT 06905
877-604-6072 or 203-359-1300
Crowne Plaza Stamford
2701 Summer Street
Stamford, CT 06905
877-604-6072 or 203-359-1300

Room Rate: $99.00 Single and Double
Hotel Reservations Deadline: April 7, 2017
*Room rates not guaranteed if booked
after deadline.

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Thomas Varvaro
Contemporary/Jazz: Anton Lapidus
Tap: Ali Rosenstein
Hip Hop/Jazz Funk: Neil Schwartz
*Faculty is subject to change without notice.


Friday April 21 - Sunday April 23 
Friday Competition: 5:00 pm - 11:30 pm
Saturday Competition: 8:00 am - 10:00 pm
Sunday Competition: 8:00 am - 1:00 pm
Sunday Workshops: 2:30 pm - 7:00 pm
*Times are Approximate

Join an Exclusive Teacher Workshop
with Dance Teacher Web’s 
Steve Sirico and Angela D’Valda Sirico
at 1:30 am - 2:30 pm.
Purchase $30.00* Workshop Tickets 
*Complimentary for April 21-23, 2017 Stamford
Participating Teachers
Please Log in at the Registration Center to start
your Registration. If you are a new user, please
first create a studio profile, so you can be
approved. Make sure to enter all competition
entries as well as workshop participants; and
to click Pay by Check or Pay by Credit Card,
to complete your registration.
Any changes to your online registration must be
done at least 14 days before the event.

 

Welcome
City Search
Fees and Guidelines
Thank you for your interest in the April 
21-23, 2017 regional event in Stamford, CT.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.
Entertainment
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty

 
View Fees by logging into your account. 
View Guidelines



 

 

Photos and Videos
Results
Location
Photos and videos will be for sale at the event 
by Gary Antle Productions.







 
View results below.







 

 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THE CLIMB" DEMI ENGELZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "SEA CRUISE" DEMI ENGELZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "FIGHT SONG" ALEXIA KONSTANTINIDIS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
4 "DREAM" CAROLINE DAVIS PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
5 "MOROCCAN MARKET" NIA ARNONE LANDRUM SCHOOL OF DANCE
SMALL WONDERS | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LATCH" GREGORY MORENO CONNECTICUT DANCE ACADEMY
    KAYLA PERKINS  
2 "BETTER WHEN I'M DANCIN'" AMELIA FYFE DANCE ARTS CENTRE
    BRENNA CARLIN  
SMALL WONDERS | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BOOGIE SHOES"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "FUEGO FUEGO"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "WALKING ON SUNSHINE"   THE SPOT
4 "ROAR"   THE STUDIO
SMALL WONDERS | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "EASE ON DOWN THE ROAD"   CONSERVATORY OF DANCE
2 "YANKEE DOODLE"   CONSERVATORY OF DANCE
JUNIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GIRLS WILL BE GIRLS" NOELLE HOGAN BRAVA DANCE CENTER
2 "THE PIRATE" GABBY GATTONI LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "I STAND" ASHLEY LYNCH PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
4 "WHAT A FEELING" ANASTASIA SIDIROPOULOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
5 "PROUD MARY" ELIZABETH COBB CONSERVATORY OF DANCE
JUNIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LALALA BRAZIL" ANASTASIA SIDIROPOULOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    GIA ENGLEZOS  
2 "LOVESICK" NOELLE LOGAN BRAVA DANCE CENTER
    RILEY DONAHUE  
3 "IT MUSTVBE LOVE" JOSEPHINE AUDETTE DANCE ARTS CENTRE
    KYRA KITTREDGE  
4 "LOST BOYS" ELIZABETH COBB CONSERVATORY OF DANCE
    TESSA HIGGINS  
5 "PARTNER IN CRIME" CECE ROVINELLI AIMEE’S ACADEMY OF DANCE
    EMILY CASINI  
JUNIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "JUNGLE HUNT" DEMI ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    NIA ARNONE  
    GIA ENGLEZOS  
2 "COUNTRY GARDENS" CHLOE DIAZ PINEWOOD SCHOOL OF DANCE
    JULIA CHERUNDOLO  
    KAYLEE MILHOLM  
JUNIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CIRCUS DIABOLIQUE"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "EVERY HEART"   BRAVA DANCE CENTER
3 "HAPPY DAY"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
4 "TOO MENY FISH IN THE SEA"   BRAVA DANCE CENTER
5 "TRICKLE TRICKLE"   CONSERVATORY OF DANCE
JUNIOR | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "EMERGENCY"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "THE ART STUDIO"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "LOONEY TUNES"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
4 "MY FAVORITE THINGS"   PINEWOOD SCHOOL OF DANCE
5 "FABULOUS"   PINEWOOD SCHOOL OF DANCE
PRE-TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DIVA" GIA ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "HIT ME WITH A HOT NOTE" GIA ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "I'M IN LOVE WITH A MONSTER" TESSA HIGGINS CONSERVATORY OF DANCE
4 "I DREAMED A DREAM" CHRISTINA PAPAZAHARIOU LANDRUM SCHOOL OF DANCE
5 "SING" AVA STONE BONAFIDE DANCE COMPANY
PRE-TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WHERE THE LIGHT GETS IN" MARGOTT RICHLIN THE SPOT
    MARK DILORIO  
2 "SECRET" MIA COLANGELO LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    ALEXA PELLICANE  
3 "SINGING IN THE RAIN" ALIYAH TEJADA LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    JADE DIAZ  
4 "HOLD ME DOWN" CECELIA KLEIN CONNECTICUT DANCE ACADEMY
    MADISON OH  
5 "SLOW AND STEADY" JULIA LEITNER THE SPOT
    JULIANNE LOPEZ  
PRE-TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "FROM A DISTANCE" MADISON FINNEY PINEWOOD SCHOOL OF DANCE
    KAI KARAS  
    GRACE TESTA  
2 "VALERIE" DONATELLA SCATURCHIO CONSERVATORY OF DANCE
    KELLY MORELLO  
    MADELINE FERRANTE  
3 "MAKE YOU FEEL" MORGAN KUSS STUDIO JACKED DANCE COMPANY
    GEANNA HARRISON  
    SIMONA KATS  
4 "EMERGENCY" KYLER CHARLES- MIDONNET DANCE EMOTIONS
    DANIELLE PLOTNICK  
    SARAH SEROTA  
5 "GIRL CREW" GIANNA PALUMBO STUDIO JACKED DANCE COMPANY
    EMI WEINER  
    NIKKI ROSENBLATT  
PRE-TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CRUSHIN' "   FANCY FEET DANCE STUDIO
2 "STILL"   THE SPOT
3 "ARRIVAL OF THE BIRDS"   THE SPOT
4 "NICEST THINGS"   THE SPOT
5 "NINJA"   THE STUDIO
PRE-TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ALIVE"   DANCE ARTS CENTRE
2 (TIE) "WINGS"   CONSERVATORY OF DANCE
2 (TIE) "WALTZ FRON SYLVIA"   PINEWOOD SCHOOL OF DANCE
2 (TIE) "VIA DOLOROSA"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "NEW SHOES"   CONSERVATORY OF DANCE
4 "MAX'S TAXES"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
5 "SPEECHLESS"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "STILLNESS" EMMA GRACE DeSTASIO DUCHESS SCHOOL OF PERFORMING ARTS
2 "EVERYWHERE I GO" JACLYN ASSIMACOPOLOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "SAY YOU LOVE ME" NICOLETTE PETRIELLO PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
4 "ELEPHANTS" NICOLETTE PETRIELLO PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
5 "WARRIOR" MADISON MANNING STUDIO JACKED DANCE COMPANY
TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIME" JULIANA MOSSOP THE SPOT
    KAITLYN CONSTANTINO  
2 "BEAUTY AND THE BEAST" JAYLYNN JACKSON FANCY FEET DANCE STUDIO
    SASHEL BELTRAN  
3 "JIVE JACK" JOSALYN MELENDEZ DANCE ARTS CENTRE
    LINDSEY CAVANAGH  
4 "ONE BEAUTIFUL EVENING" PERRI LIEBERGALL NEW CANAAN DANCE ACADEMY
    ALEXANDRA BUDNICK  
5 "MIRRORS" BRITNEY VELLA LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    JACLYN ASSIMACOPOLOUS  
TEEN | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "90's LOVE" CARNIA DEAS FANCY FEET DANCE STUDIO
    CHERICA KOFELE  
    NAILAH GABRIEL  
2 "FAST CAR" EMMA BROOKS BRAVA DANCE CENTER
    GWYNETH FARR  
    KATIE ROCHAT  
3 "EVOLUTION OF BEGINNING" HANNAH ADLER BRAVA DANCE CENTER
    MARY BURDICK  
    MELANIE KLEIN  
4 "BABY'S ROMANCE" ABIGAIL MCGRAW THE SPOT
    ELLA MOSKOWITZ  
    RAVEN MATHEWS  
5 "LIPS R MOVIN'" HAYLIE MAILLET DANCE ARTS CENTRE
    LILY FYFE  
    LINDSEY RAINVILLE  
TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "#MOOD"   FANCY FEET DANCE STUDIO
2 "TOUCHSCREEN"   STUDIO JACKED DANCE COMPANY
3 "SHADE"   D’VALDA AND SIRICO DANCE AND MUSIC CENTRE
4 "PASSACAGLIA"   D’VALDA AND SIRICO DANCE AND MUSIC CENTRE
5 "DEPTH OVER DISTANCE"   THE SPOT
TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BREATH ME"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
2 "IF MY FRIENDS COULD SEE ME NOW"   BRAVA DANCE CENTER
3 "COUNTING STARS"   BRAVA DANCE CENTER
4 "DISTURBED"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE
5 "THE PROMISE"   D’VALDA AND SIRICO DANCE AND MUSIC CENTRE
SENIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GARDENIA" SERENA MALDACKER PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
2 "SAND CASTLES" KATERINA HARALAMBOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
3 "I'D RATHER GO BLIND" KATERINA HARALAMBOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
4 (TIE) "FOOTPRINTS IN THE SAND" SERENA MALDACKER PERFORMERS EDGE DANCE ACADEMY
4 (TIE) "GOOD FOOT" JARYA DORSEY THE SPOT
5 "LE JAZZ HOT" KATERINA HARALAMBOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
SENIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIME OF YOUR LIFE" KATERINA HARALAMBOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE
    GIANNA TARANTO  
SENIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "I AM WOMAN"   FANCY FEET DANCE STUDIO
2 "COUNTDOWN"   D’VALDA AND SIRICO DANCE AND MUSIC CENTRE
3 "WHAT I DID FOR LOVE"   FANCY FEET DANCE STUDIO
4 (TIE) "THREE"   FANCY FEET DANCE STUDIO
4 (TIE) "HOT AS ICE"   STUDIO JACKED DANCE COMPANY
12 AND UNDER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MOTOWN REVENUE"   FANCY FEET DANCE STUDIO
2 "OUTBURST"   THE SPOT
3 "WARRIOR"   THE SPOT
4 "LION KING"   CONSERVATORY OF DANCE
5 "SMOOTH CRIMINAL"   FANCY FEET DANCE STUDIO
13 AND OVER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "FREEDOM"   FANCY FEET DANCE STUDIO
2 "U-TURN"   FANCY FEET DANCE STUDIO
3 "LATIN INVASION"   FANCY FEET DANCE STUDIO
4 "THE AWAKENING"   FANCY FEET DANCE STUDIO
5 "TAKE YOU AWAY"   THE SPOT
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "STILLNESS" EMMA GRACE DeSTASIO DUCHESS SCHOOL OF PERFORMING ARTS
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "FREEDOM"   FANCY FEET DANCE STUDIO


Download PDF




Download PDF
 

 

Comodo SSL